لزوم تحمل و شنیدن سخنان متفاوت

لزوم تحمل و شنیدن سخنان متفاوت مهارتی است که همه ما نیاز به فراگیری ان داریم.
وقتی که چیزی می شنویم که با ان موافق نیستیم و با موارد قطعی ذهنی ما تعارض دارد عصبانی می شویم. بعد به مقابله برمی خیزیم و پاسخ می دهیم . یا اینکه زیر لب دشنام می دهیم و مسخره می کنیم. در تمامی این رفتار یک پیش فرض وجود دارد و ان اطمینان از درستی عقیده و ذهنیت ما است.
برتراند راسل : “مشکل این جهان این است که ابلهان پر از اطمینان اند و عاقلان پر از تردید”
“این امر توضیح دهنده این واقعیت است که چرا تحجر و بنیادگرایی تا این حد می توانند بشر را جذب خود کنند وعده های دروغینی که انها می دهند نابودی ابدی هر چه تردید است.”
تحجر یک ویژگی در مورد افرادی خاص نیست. همان عقاید غیر قابل مذاکره هر فردی است که اگر خوب به ان نگاه کنیم معمولا مربوط به دریافت واقعی خودمان نمی شود چیزی است که در طول عمر از جایی شنیده و یا دیده و انها را قبول کرده ایم.
هرکسی به تعداد موضوعات غیرقابل مذاکره و قطعی که در خود دارد متحجر است.( عقیده شخصی)
“تردید و انبوه هراس های توام با آن ، جزء جدایی ناپذیری وضعیت بشری است. عدم قطعیت ،قابلیتی مهم از میان قابلیت هایی است که ما را از سایر حیوانات متمایز می کند. با افزایش این مهارت می توانیم زندگی اجتماعی بهتری داشته باشیم .” لازم به ذکر است که هیچ کس نمی تواند با غیر قطعی دانستن همه چیز زندگی کند، لازم هم نیست که این کار را بکند ، تنها کافی است که این قطعیت را ابدی را فرض نکند و در مواجهه با موارد متفاوت با انچه که می پندارد مانند یک صخره سخت نباشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *